8 działań, które warto zrobić po zbadaniu talentów
Po wykonaniu badania talentów Gallupa CliftonStrengths można się zdziwić. Najczęściej słyszę, że ludzie nie są zaskoczeni tym co wyszło. Zaskoczeni są za tym, że to co wyszło to ich talenty. Często dziwi też to, które z talentów są silniejsze od pozostałych. Mamy bowiem pewne wyobrażenia na swój temat. Talenty za to są tak naturalnym wzorcem naszych reakcji, sposobu zachowania i myślenia, że może nam się to wydawać oczywistą reakcją. Często dziwi ludzi spostrzeżenie, że przecież inni mogą mieć inaczej i wcale nie jest tak oczywistym żeby mieli myśleć, działać i reagować tak jak samo. Drugim zdziwieniem, które często pojawia się w reakcji na wyniki jest zaskoczenie jakąś cechą, jakimś talentem. Ludzie nie wiedzą, że tak mają. Samo badanie to zaledwie początek przygody z własnymi mocnymi stronami i wykorzystaniem ich.
Znam swoje wyniki CliftonStrengths i co dalej?
1Zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi raportami swoich wyników ClifonStrengths. Znajdziesz je po zalogowaniu do platformy Gallup Center, tam gdzie wykonywałeś badanie. W zależności od wybranej opcji badania będziesz widzieć swoje 5 lub 34 talenty oraz dostępne dla danej opcji raporty. Nie wszystkie są dostępne po polsku. Dla opcji pełnego badania 34 talentów znajdziesz na platformie także darmowy ebook „Now discover your strengths” oraz 20-minutowe webinary.
2Zaznacz w raportach te frazy, fragmenty i słowa, które na prawdę dobrze Cię opisują. Powtarzaj czytanie swoich raportów co jakiś czas. Jeśli będziesz mieć ochotę na kwestionowanie tego, co przeczytałeś to bardzo dobrze. Dzięki krytycznemu myśleniu uruchamiasz swój proces myślenia o sobie i swoich talentach i mocnych stronach. To badanie ma głównie na celu skłonić Cię do przemyśleń na swój temat i namierzyć swoje pozytywne cechy, z których możesz korzystać. Nic się nie stanie jeśli będziesz o pewnym talencie myślał inaczej. Grunt, żeby to były Twoje prawdziwe przemyślenia.
3Szukaj dodatkowych informacji na temat swoich talentów. Zapoznaj się z alfabetem talentów na moich stronach. Znajdziesz tam wiele wskazówek i odesłań do materiałów dodatkowych, w tym książek i webinarów (nie tylko Gallupa).
4Porozmawiaj z bliskimi na temat swoich wyników. Daj im do przeczytania raporty. Zapytaj ich, które z Twoich cech widzą w Twoich zachowaniach. Porozmawiaj na temat tego, w czym głównie innym pomagają. Nastawiając się na odbiór bez oceny zyskasz chłodny obraz tego, co Twoje talenty robią innym. Jeśli zechcesz z tego skorzystać, to możesz wyciągnąć wiele dla siebie wskazówek odnośnie tego, jak przekuć swój talent w mocną stronę.
5Poszukaj coacha, który pomoże Ci zrozumieć, docenić, wykorzystać i rozwinąć talent w mocną stronę. Zastanów się nad tym do czego jest Ci potrzebna pomoc z zewnątrz. Wybierz sobie osobę, która będzie Ci odpowiadała. Kupujesz usługę, a więc sprawdź, czy dostaniesz to co chcesz. Zadzwoń albo napisz do wybranych osób i powiedz czego potrzebujesz. Zapytaj, jak dana osoba może Ci pomóc. Szukaj osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje do pracy z innymi i robią na Tobie dobre wrażenie. Znajdź okazję do spotkania się z tą osobą, albo porozmawiania. To osoba, z którą będziesz rozmawiać o sobie samym, a więc wybierz mądrze.
6Korzystaj z wiedzy, którą zdobyłeś. Projektuj sytuacje, planuj działania, eksperymentuj i przede wszystkim bacznie obserwuj to, w jakich warunkach jesteś najefektywniejszy. Wyciągaj wnioski ze swoich działań i ponownie testuj je w praktyce. Swoje talenty możesz rozwijać każdego dnia i nie potrzebujesz specjalnych okoliczności, aby przekładać swoje spostrzeżenia w praktykę.
7Jeśli po zrobieniu badania 5 najsilniejszych talentów (opcja TOP 5 CliftonStrengts) uważasz, że ten obraz nie jest pełny, możesz otworzyć dostęp do pozostałych talentów, od 6 do 34 miejsca. Nie musisz powtarzać badania. Potrzebujesz użyć kodu CliftonStrengths 34 Upgrade, który kupisz w Centrum Gallupa tym samym miejscu co kod do badania TOP 5.
8Dołącz do społeczności mocnych stron spotykającej się regularnie w kilku miastach Polski oraz komunikującej się na FB.
No Comments